Miniszimpózium keretében mutatták be azt a 4. generációs da Vinci Xi robotsebészeti eszközt, amely a SofMedica Kft. jóvoltából érkezett az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ Bejczy Antal iRobottechnikai Központjába, kutatási céllal.
A szimpózium középpontjában a hazai robotsebészet kutatása, klinikai alkalmazása áll. A negyedik generációs da Vinci robot a Sofmedica Kft. jóvoltából érkezett rövid időtartamra, „win-win” alapon egy közös kutatás céljából, melynek keretében a sebészeti stresszt, fáradást, ergonómiát vizsgáljuk. Emellett fejlesztési elképzelésekben is gondolkodunk – fejtette ki Prof. Dr. Haidegger Tamás, az EKIK kutatója, aki a „Robotsebészet mérnöki szemmel” címmel tartott előadást, melyben többek közt felidézte: Prof. Dr. Rudas Imre, az egyetem alapító rektora felkérésére létrehozhatta az első hazai orvosi robotikai robotlabort, mintegy 12 évvel ezelőtt, amely máraregionálisanis meghatározó központtá nőtte ki magát. Prof. Dr. Kovács Levente rektor irányítása alatt olyan központi támogatást élvez az EKIK, mely révén töretlen fejlődésre nyílik lehetőség az ilyen radikális innovációt jelentő területeken.
Hangsúlyozta: az egyetem vezetése jó irányt jelölt ki, melynek középpontjában a robotika, a mesterséges intelligencia, orvostechnika, kiberbiztonság okosvárosok, okosinfrastruktúra és a megújuló energiaforrások állnak. A Prof. Dr. Galambos Péter által vezetett Bejczy Antal iRobottechnikai Központban alapvetően ezeket a területeket alkalmazott oldalról közelítik meg. „Tíz évvel ezelőtt meghívásos pályázat útján került a robotlaborba az első generációs da Vinci sebészrobot kutatási rendszerrel kiegészített változata (DVRK). Mára már ötödikdik generációs robotok működnek világszerte, azonban az alapkoncepció mit sem változott. Ez ad nekünk lehetőséget arra, hogy egy korábbi platformon olyan fejlesztéseket végezzünk az itteni oktatókkal, tehetséges kutatókkal, hallgatókkal, melyek révén hozzá tudunk tenni a világ vezető kutatóhelyeinek munkájához” – szögezte le Prof. Dr. Haidegger Tamás.
A szimpózium jó lehetőséget jelent többek közt a társ- és fiatal kutatók és az orvosok az összekapcsolására – mondta el Dr. Zrubka Zsombor. Hozzátette: „az Óbudai Egyetem kutatói számára rendkívül fontos, hogy hasznosuljon a mérnöki tudás, az ipar és az akadémiai oldal együttműködésével. Kiemelt szempont az egyetem számára a fiatal tehetségek felkarolása. Várjuk az érdeklődő és tehetséges oktatókat, kutatókat, hallgatókat, munkatársakat egyaránt, akik számára motiváló lehet a lendületben lévő intézményi háttér.”
Meghívott vendégként a Semmelweis Egyetemről Prof. Sándor József az autonóm sebészet és a robotsebészet koráról tartott ismertetőt.
Prof. Szijártó Attila sebészi oldalról mutatta be a robotsebészetet.
Misi Adelina a forgalmazó, SofMedica képviseletében üzleti szempontból világította meg a témát.
A da Vinci Xi robotsebészeti eszközt a nőgyógyászatban, az urológiai ellátásban, a hasi sebészetben és az onkológiai ellátás területén is használják több hazai egészségügyi intézményben. Az eszköz révén az operáló sebész 4 robotkarral dolgozva, az emberi csuklónál lényegesen nagyobb mozgástartományban végezheti el a beavatkozásokat. A rendszer a minimál invazív sebészeti technikák legmagasabb szintjét képviseli, számos előnye egyebek mellett a gyorsabb sebgyógyulás, a rövidebb kórházi ápolás, a műtéti hatékonyság és eredményesség növelése, hiszen a beavatkozások a lehető legpontosabban hajthatók végre, mivel a sebész 3 dimenzióban, akár tízszeres nagyításban látja a műtéti területet. Nyolc ilyen robot van különböző magyarországi kórházakban, ahol napi szinten műtétek végzésére használják őket.