A Bejczy Antal iRobottechnikai Központ (BARK) az Egyetemi Kutató és Innovációs Központon belül működő, nem önálló szervezeti egység.
Küldetésünk
A BARK labor fő tevékenysége a robotikai alkalmazások fejlesztése és terjesztése az egyetemi karokkal, kutatóközpontokkal együttműködve, nemcsak a tudományos körökben, hanem szélesebb közönség számára is. Stratégiai célunk, hogy az Óbudai Egyetem szervezeti egységeiben működő, robottechnikához kapcsolódó tevékenységeket összefogjuk, és olyan infrastrukturális hátteret biztosítsunk, amely az oktatásban – BSc és MSc képzés, de legfőképp a PhD képzés szintjén – kiemelkedő szerepet játszik. Tevékenységünk magában foglalja a legkorszerűbb hardver és szoftver alapokon működő robottechnikai oktatás biztosítását. Az egyetemünk egészére kiterjedő szolgáltatásokat nyújtunk a „MakerSpace” közösségi műszaki alkotóműhelyünkön keresztül, és szakmai, valamint infrastrukturális hátteret biztosítunk a Robottechnikai Szakkollégium működéséhez.
A labor története
A BARK labort az Óbudai Egyetem Szenátusa 2012 szeptemberében alapította. Az egyetem hosszú múltra tekint vissza a robotika elméleti kutatásában, különösen a modern robotvezérlés területén, a BARK elődje, az Egyetemi Robotikai Tudásközpont már 2010-ben létrejött. A kezdeti sikerek után a Szenátus úgy döntött, hogy bővíti a robotikára fókuszáló csoport lehetőségeit és létrehozta a karoktól független kutatóközpontokat tömörítő Egyetemi Kutató és Innovációs Központot. A BARK kezdeti feladatai közé tartozott az egyetem robotikai oktatásának kialakítása, később a modernizálása, valamint egy állandó erőforrás biztosítása a robotikai kutatások iránt érdeklődő hallgatók számára.
Céljaink
Elsődleges feladatunk az egyetemi robotikai fejlesztés, kutatás és oktatás egységes koncepciójának kialakítása. Célunk, hogy az egyetemen a robottechnikai kutatások megvalósításával és pályázatok összehangolásával támogassuk a tudás és a kutatási eredmények hasznosulását az oktatásban és a gazdaságban. Aktívan részt veszünk a hazai robottechnikai ipar szereplőinek összefogásában, szakmai programok szervezésével lehetőséget biztosítunk a különböző együttműködésekre. A nemzetközi kutatómunkákban, pályázati tevékenységben elsősorban a PhD hallgatók és poszt-doktorok munkájára alapozva veszünk részt.
Tevékenységi köreink:
- ipari robotika
- robotkinematika és dinamika
- mozgástervezés
- robotirányítás korszerű módszerei és eszközei
- intelligens robotika
- különleges robotalkalmazások
- intelligens szórakoztató robotika
- robotok szabványosítása
- virtuális robotalkalmazások és rendszerek
- Ember–Robot Interfész
- orvosi robotika
- virtuális oktató és gyártó rendszerek
- felhő-alapú robotika
- vízalatti robotika
- „Swarm” robotika
- robotikai rendszerek prototipizálása