Prof. Dr. Kövecses József az Óbudai Egyetemen: Innovatív megoldások a dinamikai rendszerek és robotika terén

Prof. Dr. Kövecses József, a McGill Egyetem Gépészmérnöki Tanszékének professzora és a CIM (Center for Intelligent Machines) Alkalmazott Dinamika Csoport vezetője szemináriumot tartott az Óbudai Egyetem Bejczy Antal iRobottechnikai Központjában 2024 november 19-én. A rendezvényen a professzor saját kutatási területét és legújabb eredményeit mutatta be. Az előadás központjában a dinamikai rendszerek vizsgálatának legújabb fejleményei és ezek gyakorlati alkalmazási lehetőségei álltak.

Az előadás fő témája a dinamikai rendszerek modellezése és irányítása volt, különös tekintettel a robotikai alkalmazásokra. Részletesen bemutatásra került, hogyan lehet pontosan modellezni a komplex mechanikai rendszerek viselkedését, valamint milyen módszerekkel tehetők a szabályozási folyamatok hatékonyabbá és stabilabbá. Ezek a kutatási eredmények kiemelkedően fontosak a robotok valós idejű irányításában, illetve a gyorsan változó környezeti feltételekhez való alkalmazkodásuk során, ahol a gyors és megbízható döntéshozatal elengedhetetlen.

Az előadás foglalkozott a haptikus rendszerek fejlesztésével, valamint az ezekhez használt modellezési és szimulációs módszerekkel egyaránt. Ezek a technológiák lehetővé teszik az erő-visszacsatolást, amely jelentősen javítja az emberek és robotok közötti interakciók minőségét. A szeminárium során kialakult beszélgetés folyamán felmerült a haptikus rendszerek orvosi robotikában történő alkalmazása is.

Az előadás érthető és tudományosan megalapozott formában mutatta be, miként épülnek be ezek az alapkutatási eredmények a gyakorlati alkalmazásokba, illetve, hogy a dinamikai rendszerek modellezése és optimalizálása nemcsak a robotikában, hanem az ipar, az orvostechnológia és más kutatási területek fejlődésében is kulcsszerepet játszik. Az előadáson résztvevő kutatók és hallgatók számára a saját kutatásukra és projektjeikre nézve is előrevezető beszélgetés alakult ki, mivel az újonnan megismert módszerek mentén új megoldásokra, új szemléletmódra nyílik lehetőség.